KishVR
0

متاورس چیست و چه تاثیری در آینده جهان دارد؟

متاورس چیست

metaverse یک اصطلاح فانتزی و جدید است که برای مدتی طولانی اسم آن به گوش ما می‌رسد. این اصطلاح از زمان تغییر نام شرکت مارک زاکربرگ به متا مشهورتر شد. از آن زمان افراد کنجکاو می‌خواهند بفهمند متاورس چیست؟ آیا متعلق به فیس‌بوک است یا کاملاً مستقل خواهد بود؟ بسیاری از ما هنوز نمی‌دانیم که آیا متاورس یک ترفند بازاریابی دیگر است یا انقلابی را پدید خواهد آورد. هنوز سردرگمی زیادی وجود دارد که آیا متاورس یک دنیای مجازی است؟ ارتباط آن با بلاکچین یا NFT (توکن‌های غیر مثلی) چیست. در این مقاله می‌خواهیم مشخص کنیم که متاورس چیست به زبان ساده.

دنیای متاورس

واژه متاورس از دو بخش «متا» و «ورس» تشکیل می‌شود. واژه متا ریشه یونانی دارد و به معنای چیزی فراتر است و واژه ورس نیز به معنای جهان خواهد بود. پس کلمه متاورس به معنای فرا جهان یا همان جهان مجازی است. درواقع فرا جهان چیزی است که از جهان واقعی و پیرامون ما پیشی می‌گیرد. امروزه تعاریف بسیار متعددی از متاورس در فضای عمومی جامعه وجود دارد. اما همگی این تعاریف عمدتاً در مورد جهان‌های مجازی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، بلاکچین و NFT صحبت می‌کنند.

دنیای متاورس شبکه‌ای به هم پیوسته از دنیاهای مجازی است که تمرکز اصلی آن بر ارتباط اجتماعی خواهد بود. در این فرا جهان افراد می‌توانند عادات، رفتار و ارزش‌هایی دلخواه ایجاد کنند. افراد با استفاده از فناوری‌هایی مانند وب 3 و بلاکچین می‌توانند زمان خود را در این دنیای مجازی بگذرانند و معاشرت کنند. واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) نیز پل ارتباطی دنیای واقعی با این محیط شبیه‌سازی‌شده دیجیتال خواهند بود.

آشنایی با مفاهیم اصلی متاورس

برای روشن‌تر شدن موضوع و پیشبرد بحث بیایید نگاهی به مفاهیم اصلی و رایج در این فرا جهان بیندازیم. بدین ترتیب بهتر و دقیق‌تر متوجه خواهیم شد که پروژه متاورس چیست.

ارز متاورس چیست

همان‌طور که اشاره کردیم متاورس یک جهان مجازی است که به شکلی موازی با جهان واقعی جریان خواهد داشت. اما کدام جهان را سراغ دارید که از یک واحد پول مشترک بی‌نیاز باشد؟. درواقع رکن اصلی پایداری هر اکوسیستمی به تبادلات بین افراد آن بستگی دارد. تبادلات بین انسان‌ها نیز نمی‌تواند بدون ایجاد ارزش رخ بدهد. اما این واحد پول باید با فضایی که در آن جریان می‌یابد، دارای سنخیت و هماهنگی باشد. بنابراین نمی‌توان از پول فیات (کاغذی) در فضای متاورس استفاده کرد.

پول متاورس درواقع همان ارزهایی هستند که آن‌ها را با عنوان رمز ارز یا ارز دیجیتال می‌شناسیم. ارز دیجیتال نیز مانند متاورس با فناوری‌های بلاکچین و وب 3 گره خورده است. بیت کوین، اتریوم، ریپل و تتر از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار به شمار می‌روند. برای آشنایی بیشتر با نقش رمز ارزها در KishVR می‌توانید به مطلب ارز دیجیتال چیست و چه جایگاهی در متاورس KishVR دارد؟ مراجعه کنید.

NFT چیست

اما این پول مشترک برای مبادله چه چیزهایی به کار می‌رود؟ ما در جهان واقعی برای مبادله کالاها از پول استفاده می‌کنیم. کالاهایی ریز و درشت، منقول و غیرمنقول. ویژگی اساسی همه این کالاها در این است که قابل انتقال هستند اما قابل تغییر خیر. به‌عبارت‌دیگر شما نمی‌توانید یک قطعه زمین را به پول تبدیل کنید. بلکه تنها می‌توانید در ازای پرداخت پول، مالکیت آن را به دست آورید. حال می‌خواهیم همین مفهوم را وارد فضای متاورس کنیم.

NFT یا توکن غیرمثلی یا توکن غیرقابل تعویض یک دارایی دیجیتال منحصر به‌فرد است. این دارایی نشان‌دهنده مالکیت اقلام دنیای واقعی مانند هنر، کلیپ‌های ویدیویی، موسیقی و موارد دیگر خواهد بود. درواقع اقلام دنیای واقعی را می‌توان دیجیتالی کرد و در فضای متاورس به تبادل آن‌ها پرداخت. NFT ها نیز از همان فناوری بلاکچین استفاده می‌کنند که به ارزهای دیجیتال قدرت می‌دهد، اما یک ارز دیجیتال محسوب نمی‌شوند. این‌ها درواقع همان کالاهایی هستند که به وسیله پول مبادله خواهند شد. برای آشنایی بیشتر با نقش NFT ها در KishVR می‌توانید به مطلب Nft چیست و چه جایگاهی در متاورس KishVR خواهد داشت مراجعه کنید. همچنین در صورتی که مایل هستید در رابطه با ارز دیجیتال کیش کوین اطلاعات بیشتری به دست آورید و یا روی آن سرمایه گذاری کنید پیشنهاد می‌کنیم در این رابطه با کارشناسان فارسی‌زبان متاورس کیش در ارتباط باشید.

بازی متاورس چیست

شرکت‌های بازی‌سازی هم‌اکنون در حال رقابت برای ایجاد قطعاتی هستند که درنهایت به بخشی از دنیای متاورس تبدیل خواهند شد. یک شبکه مجازی مشترک و پایدار که می‌تواند توسعه‌ای از دنیای واقعی باشد. درواقع هر بازی VR یا واقعیت مجازی به‌طور بالقوه می‌تواند در آینده به بخشی از متاورس تبدیل شود. نکته کلیدی این است که همه بازی‌ها در متاورس به هم پیوند می‌خورند.

این نکته بسیار مهم است زیرا به کاربران اجازه می‌دهد به روشی یکپارچه از یک بازی به بازی دیگر حرکت کنند. بازیکن در صورت تمایل می‌تواند یک آواتار و لوازم جانبی خود را در تمامی بازی‌ها حفظ کند. اما این بازی‌ها باید در یک بستر پایدار ساخته و اجرا شوند که این موضوع ما را به مبحث بعدی هدایت می‌کند.

بازی متاورس چیست

زمین متاورس چیست؟

متاورس تلاش دارد بسیاری از مفاهیم دنیای واقعی مانند پول، مبادله، اقتصاد، خرید و فروش و مفاهیمی از این دست را به دنیای مجازی یا فرا جهان خود منتقل کند. بنابراین هر فردی که بخواهد بازی، کسب و کار و سایر اهداف دلخواه خود را به این جهان نوظهور بیاورد، باید به خرید زمین در آن بپردازد. این زمین در مالکیت کامل شما خواهد بود و حتی می‌توانید به معامله و خرید و فروش آن بپردازید.

هر ملک در متاورس کاملاً منحصر به‌فرد است و مالکیت آن توسط یک توکن غیرمثلی (NFT) تضمین می‌شود. املاک مجازی با سند NFT به شما امکان می‌دهد ملک را به مالک دیگری بفروشید. همچنین تمام معاملات مربوط به آن ملک به صورت خودکار ثبت می‌شود. این توکن غیرمثلی اساساً یک سند دیجیتال برای ملک شما خواهد بود. شما در این ملک می‌توانید به کسب و کار مجازی بپردازید، گالری نقاشی درست کنید یا مینی‌گیم دلخواه خود را بسازید.

چگونه وارد متاورس شویم؟

مشتاق هستید که وارد مرز این فرا جهان شوید، اما مطمئن نیستید که چگونه شروع کنید؟. ایده یک فضای دیجیتال مشترک برای همه فعالیت‌های زندگی روزانه شما هیجان‌انگیز است اما شاید بسیار غیرقابل‌دسترس و آینده‌نگر به نظر برسد. اما گول نخورید، زیرا بسیاری از جنبه‌های متاورس مدتی است که وجود داشته و کاملاً در دسترس هستند.

در حال حاضر، متاورس واحدی وجود ندارد و درواقع شاهد نسخه‌های متعددی از متاورس‌ها هستیم. تنها پیش‌نیاز بیشتر این برنامه‌ها اتصال به اینترنت پایدار و رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ است. اما برخی نیز به هدست واقعیت مجازی مانند Oculus Quest 2 نیاز دارند. برخی از پروژه‌های جداگانه مبتنی بر متاورس عبارتند از: سندباکس (The Sandbox)، دیسنترالند (Decentraland)، آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و متاورس کیش (KishVR). اکثر این پروژه‌ها بر روی اتریوم اجرا می‌شوند و توکن‌های مخصوص به خود را دارند. برای ورود به متاورس در پلتفرم‌های مختلف نیاز به انجام مراحل مختلفی دارید. اما سه مرحله راه‌اندازی حساب، ایجاد کیف پول دیجیتال و ساختن آواتار پیش‌نیاز ورود به هر سایت متاورس هستند.

چگونه وارد متاورس شویم

چه کسی صاحب متاورس است؟

این سؤال مانند این است که بگوییم چه کسی صاحب این جهان است. جهان پیرامون ما درواقع به دست تمامی افراد و فعالیت‌های آن‌ها ساخته می‌شود. بنابراین، هرکسی که در این دنیا کاری کرده یا چیزی به آن اضافه نموده می‌تواند ادعایی بر مالکیت این جهان داشته باشد. با در نظر گرفتن همه این‌ها، این فراجهان واقعاً متعلق به کیست؟ مطمئناً شرکت متا نیست. فقط به این دلیل که فیس‌بوک لوگو و نام تجاری خود را تغییر داده است، هیچ اولویتی به آن‌ها برای تصاحب دنیایی به بزرگی و غیرمتمرکز بودن متاورس نمی‌دهد.

متاورس بیشتر یک مفهوم است تا یک شی یا محصول. البته زمین‌هایی در متاورس به فروش می‌رسد که هر شخص خریدار را صاحب قسمتی از فضای متاورس خواهد کرد. هر چند در جهان واقعی کسی نمی‌تواند ادعا کند که صاحب دنیا است اما بالاخره حکومت‌هایی برای برقراری نظم وجود دارند. پس سؤال اصلی اینجاست که چه افراد یا نهادهایی بر متاورس نظارت خواهند کرد و آیا این امر اصلاً به وقوع خواهد پیوست یا خیر. به‌هرحال برای پاسخ قاطع به این سؤالات هنوز زود است،چراکه متاورس کماکان راهی طولانی برای شکل گرفتن دارد.

پس صاحب متاورس درواقع هیچ‌کس و همه هستند. در اصل سازندگان ابزار، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، سازندگان جهان، هنرمندان، مدل‌سازان سه‌بعدی، توسعه‌دهندگان بازی، کاربران و سرمایه‌گذاران، صاحبان واقعی متاورس خواهند بود.

سرمایه گذاری در متاورس

پر سروصداترین طبقه دارایی در ماه‌های اخیر احتمالاً متاورس بوده است. اما بسیاری از سرمایه‌گذاران هنوز نمی‌دانند که چیست. بخشی از دلیل آن این است که این فضا یک تعریف واحد ندارد. اساساً این فراجهان یک دنیای آنلاین بوده که ترکیبی از واقعیت مجازی، رسانه‌های اجتماعی و واقعیت افزوده است که اغلب توسط رمز ارزها پشتیبانی می‌شود. این دنیای مجازی برای سال‌ها فقط توسط گیمرها و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما به سرعت در حال تبدیل شدن به یک دنیای آنلاین موازی است که پذیرای تراکنش‌های مالی واقعی خواهد بود.

سرمایه‌گذاری داغ فعلی مربوط به املاک مجازی است. جایی که قیمت‌ها در چند ماه گذشته حدود 500 درصد افزایش یافت. حتی یک سرمایه‌گذار برای یک قطعه زمین در همان محله مجازی اسنوپ داگ، خواننده رپ، حدود 450 هزار دلار پرداخت کرد. این تازه ممکن است فقط شروع کار باشد. تحلیلگران بلومبرگ معتقدند ارزش متاورس تا سال 2024 به 800 میلیارد دلار خواهد رسید. این در حالی است که تحلیل‌گران دیگر تخمین می‌زنند که ارزش این فضا تا سال 2024 به 8 تریلیون دلار برسد. در حال حاضر بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در حال ورود به این فضا هستند که نشان‌دهنده پتانسیل بسیار بالای این فضا است.

سرمایه گذاری در متاورس

مجوز تأسیس در متاورس

آیا تأسیس یک متاورس به مجوز نیاز دارد؟ پاسخ به این سؤال نیازمند شناخت فناوری‌های بلاکچین و وب 3 است. فناوری بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که برای ثبت تراکنش‌ها به تائید خود اعضا نیازمند خواهد بود. این فناوری از تمرکز داده‌ها و دروازه‌بانان انسانی برای تائید تراکنش‌ها دوری می‌کند. وب 3 نیز نسل سوم اینترنت است که با دوری از فضای وب 2 می‌خواهد شرکت‌های بزرگی مانند یوتیوب و اسپاتیفای را از میدان خارج کند. درواقع پلتفرم‌هایی که به جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات کاربران می‌پردازند، در وب 3 جایی نخواهند داشت.

بنابراین واضح است که متاورس نیز سعی دارد از مجوزهای تأسیس بی‌نیاز باشد. درواقع بستر فناورانه برای این کار وجود دارد و ارز دیجیتال نیز یک فضای مستقل از دخالت دولت‌ها خواهد بود. اما در سالیان اخیر زمزمه‌های زیادی درباره نیاز به نظارت بر ارزهای دیجیتال و متاورس به گوش می‌رسد. راه‌اندازی رمز ارزهای بانک مرکزی کشورهای بزرگ تنها بخشی از تلاش دولت‌ها برای به تسخیر درآوردن این فضای مستقل به شمار می‌رود.

متاورس در ایران

متاورس در ایران در حال حاضر بیشتر با اقتصاد دیجیتال و راه‌اندازی کسب و کار گره خورده است. این فضای بدون نظارت دولت‌ها و مجوزهای مختلف می‌تواند فرصتی برای کسب درآمد و ورود به اقتصاد جهانی باشد. درواقع با خرید متاورس در KishVR می‌توانید در زمین مجازی خود به راه‌اندازی فروشگاه و خرید و فروش محصولات و خدمات خود بپردازید. قیمت متاورس در سایت KishVR بسیار منصفانه است و می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش متاورس نیز در این زمینه می‌تواند بسیار مهم و ضروری باشد. چرا که این فضا بسیار گسترده، پیچیده و نیازمند دانش روز است و نمی‌توان بدون مهارت‌های لازم در آن قدم گذاشت. KishVR مفتخر است که در راه آموزش متاورس قدم برداشته و آماده همکاری با شرکت‌های مختلف در این زمینه است. آقای فیصل عبدالله بنیان‌گذار دو رگه ایرانی – قطری KishVR است و برای آشنایی بیشتر با ایشان می‌توانید به صفحه معرفی فیصل عبدالله بنیانگذار اولین متاورس ایرانی رجوع کنید.

جمع‌بندی

متاورس یک دنیای مجازی و قابل تعامل است. قابلیت همکاری یک جزء اصلی در این فرا جهان است؛ به این معنی که اطلاعات بین سیستم‌های مختلف به‌طور یکپارچه رد و بدل می‌شود. ورود به متاورس ساده‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. اگر به یک اتصال اینترنت دسترسی دارید، پس به متاورس هم دسترسی خواهید داشت. این فضا هنوز در اول کار قرار دارد، پس ورود و سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند به کسب سود در آینده منجر شود. KishVR این امکان را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا در این فضای نوظهور سرمایه‌گذاری کنید.

خیر

این تفکر غلطی است که در بین افراد جا افتاده. در اصل متا نام جدید کمپانی فیسبوک است و قصد دارد در فضای متاورس فعالیت کند.

خیر

متاورس یک فراجهان عظیم است که تمام مفاهیم در زندگی واقعی در آن هم معنا و مفهوم دارند اما به شکلی متفاوت. بازی هم یکی از آن مفاهیم است.

عملا پاسخ به این سوال بدون در نظر گرفتن عوامل مختلف غیرممکن است.

در فضای متاورس هم امکان برد و باخت وجود دارد به خصوص که در حال حاضر این فراجهان به بلوغ نرسیده و امکان ضرر هم به همان میزان زیاد است که امکان سود!

با توجه به اینکه شما قطعا دارای یک اتصال اینترنت هستید در جواب این سوال باید بگوییم شما به هیچ چیز نیاز ندارید. ابزارهایی مانند عینک و هدست و… صرفا برای ورود به نسخه سه بعدی متاورس است که یکی از ابعاد متاورس می‌باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.