KishVR
0

تاریخچه ظهور متاورس از دید دوچشمی تا KishVR

تاریخچه-ظهور-متاورس-از-دید-دو-چشمی

پس از رشد قیمتی اولین ارز دیجیتال یعنی بیت‌کوین، توجهات بسیاری از مردم در سرتاسر جهان ابتدا به ارزهای دیجیتال و سپس به متاورس جلب شد. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله تاریخچه ظهور متاورس از دید دوچشمی تا ظهور اولین متاورس فارسی یعنی متاورس KishVR را به صورت کامل برای شما عزیزان شرح دهیم. اگر در مورد متاورس اطلاعات کاملی ندارید، پیشنهاد میکنم مقاله متاورس چیست و چه تاثیری در آینده جهان دارد؟ را مطالعه کنید.

تاریخچه ظهور متاورس؛ از خیال پردازی تا واقعیت

برای خیلی از افراد کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی غیرقابل درکند. اما تمامی اختراعات بشری ابتدا از یک خیال ساده شروع شده‌اند و دور از انتظار نیست که خیالات امروز به واقعیات فردا تبدیل شوند! تاریخچه ظهور متاورس نیز به خیال گره خورده و ایده اختراع جهانی دیجیتالی ابتدا در کتاب‌های علمی-تخیلی مطرح شده است.

ایده دید دوچشمی

ایده ساخت جهانی دیجیتالی در سال 1838 شکل گرفت یعنی زمانی که چارلز ویتستون ایده دید دوچشمی را مطرح کرد و باعث اختراع مدل اولیه عینک واقعیت افزوده یا همان استریوسکوپ شد.

پس از آن در سال 1935 استنلی وینبام کتاب عینک پیگمان را منتشر کرد که در آن شخصیت اصلی داستان وارد جهانی تخیلی می‌شود و این جهان را با حواس پنج‌گانه‌اش درک می‌کند.

اختراع دستگاه سنسوراما

در سال ۱۹۵۶ با اختراع دستگاه سنسوراما سومین قدم برای خلق جهان متاورس برداشته شد. این دستگاه مدل اولیه هدست‌های واقعیت مجازی قلمداد می‌شد چراکه می‌توانست تصاویر را با بو، صدا و لرزش ترکیب کند.

سپس در سال ۱۹۶۰ مخترع سنسوراما یعنی مورتون هایلینگ صفحه نمایشی را اختراع کرد که امکان قراردهی آن روی سر وجود داشت و در سال ۱۹۷۰ کاربران توانستند از این تکنولوژی استفاده کرده و به صورت مجازی در یکی از شهرهای کلرادو بگردند.

کتاب Snow Crash

واژه متاورس اولین بار در سال 1982 و در کتاب Snow Crash مورد استفاده قرار گرفت. داستان این رمان در رابطه با افرادی است که برای فرار از زندگی در یک حکومت دیکتاتوری به مکانی مجازی به نام متاورس پناه می‌برند.

AR و VR در جهان واقعی

در سال ۱۹۹۰ دستگاه SEGA VR-1 به بازار عرضه شد که در آن بازیکن‌ها می‌توانستند شبیه‌سازی حرکتی را با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی تجربه کنند.

در سال ۱۹۹۸ از تکنولوژی واقعیت افزوده در بازی‌های لیگ ملی فوتبال آمریکایی استفاده شد و به این‌صورت خطوط و حاشیه‌های زمین فوتبال با استفاده از خطوط مجازی مشخص شدند.

اما پیشرفت جدی تکنولوژی واقعیت مجازی به سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد که جوانی ۱۸ ساله اولین نسخه از هدست‌های واقعیت مجازی اوکلوس ریفت را طراحی کرد.

تاریخچه ظهور متاورس KishVR

همانطور که مشاهده کردید تاریخچه ظهور متاورس به قرن ۱۹ میلادی برمی‌گردد اما قرن ۲۱ زمان شکوفایی متاورس بود.

سال ۲۰۱۱: مردم توانستند با مطالعه کتاب Ready Player One جهان متاورس را به خوبی تصور کنند.

سال ۲۰۱۴: با خرید شرکت اوکلوس وی.آر توسط فیسبوک، بازی‌های مبتنی بر واقعیت مجازی بیشتری به بازار عرضه شدند

سال ۲۰۱۶: بازی پوکیمون‌گو که کاملاً مبتنی بر تکنولوژی واقعیت افزوده بود به بازار عرضه شد.

سال ۲۰۱۷: یک برند مشهور تولید لوازم خانه اپلیکیشنی را با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده طراحی کرد که امکان مشاهده محصولات این برند را در مکان‌های مورد نظر فراهم می‌کرد.

سال ۲۰۲۱: شرکت فیسبوک نام خود را به متا تغییر داد تا بتواند تمرکز بیشتری روی این حوزه داشته باشد.

البته در این مدت ایرانیان نیز بی‌کار نبودند و حدود یک دهه قبل متاورس ایرانی KishVR را طراحی کردند تا فارسی‌زبانان نیز بتوانند از مزایای حضور در متاورس بهره‌مند شوند و از طریق سرمایه‌گذاری در این فضا به کسب درآمد بپردازند.

شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات کامل‌تر در رابطه با متاورس ایرانی KishVR، ما را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر دنبال کنید و سوالات خود را از طریق واتس‌اپ با کارشناسان ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.