KishVR
0

اهمیت ورود به متاورس برای برندها

اهمیت ورود برندها به متاورس

چرا برندها به متاورس ورود می‌کنند؟

متاورس یا همان فراجهان، جهانی است موازی با دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم؛ این جهان همزمان با پیدایش اینترنت شروع به پدیدار شدن نموده و تا به امروز نیز ادامه داشته است. وقتی شما ابتدای صبح از خواب برخواسته و اتصال اینترنت خود را در موبایل یا لپ تاپ خود روشن می‌نمایید، ناخودآگاه وارد متاورس شده و تحت تأثیر این دنیای دیجیتالی قرار می‌گیرید. برخی از افراد در ابتدا شبکه‌های اجتماعی خود مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین، تیک تاک و… را چک می‌کنند و معمولا به‌طور ناخواسته در جریان اخبار داخلی و خارجی قرار می‌گیرند برخی نیز به بازی‌های آنلاین و استراتژیک خود سر زده و در حین بازی پیام‌های خبری و تبلیغاتی درون‌برنامه‌ای را مشاهده می‌نمایند. برخی توسط اپلیکیشن‌های موزیک‌آنلاین اقدام به گوش دادن به موزیک می‌نمایند و بعضی در پلتفرم‌های اشتراک ویدیو اقدام به مشاهده انواع ویدیوهای آموزشی می‌نمایند. تفاوتی ندارد که شما مشغول به کدام‌یک از اقدامات فوق شوید، همین که به اینترنت متصل می‌شوید، درب‌های دنیای جدیدی به روی شما باز می‌شود که متاورس نام دارد. این فراجهان موازی، زمانی معنا و مفهوم بیشتری پیدا می‌کند که شما در پلتفرم‌های مختلف حساب کاربری ساخته و اطلاعات خود مانند سن، منطقه سکونت، شماره موبایل، ایمیل و… را وارد می‌کنید؛ با این کار در اصل یک هویت دیجیتالی را در متاورس برای خود ایجاد می‌کنید که به مرور می‌تواند توسط پلتفرم میزبان توسعه یافته و هویت شما به بلوغ برسد.

مثلا زمانی که مشغول به مشاهده یک ویدیو می‌شوید، پلتفرم میزبان علاقمندی شما را با کمک برچسب‌های آن ویدیو یافته و توضیحاتی را به صورت پنهانی به هویت دیجیتال شما اضافه خواهد کرد. همینطور در صورتی که اقدام به جستجوی واژه اخبار اقتصادی نموده و از این طریق وارد یک وبسایت خبری شوید، آن وبسایت واژه اخبار اقتصادی را به صورت خودکار به علاقمندی‌های شما اضافه خواهد کرد. بدین صورت به مرور زمان هویت دیجیتالی شما در پلتفرم‌های مختلف شکل گرفته و بر اساس این هویت‌ها در متاورس سکونت خواهد داشت.

بیدار شدن از خواب در متاورس

گوگل بازی‌گردان اصلی متاورس

در این زمینه شاید بتوان گوگل را یکی از بزرگترین بسترهای متاورس معرفی نمود؛ جایی که افراد اکثرا بدون اطلاع از فرآیندهای به وقوع پیوسته با جستجوی انواع خواسته‌ها و نیازهایشان اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار این موتور جستجوی جهانی قرار می‌دهند. گوگل نیز از این اطلاعات به منظور نمایش تبلیغات هدفمند در بسترهای مختلفی مانند نتایج جستجوی متنی، نتایج جستجوی تصویری و ویدیویی، نتایج جستجوی خبری، در خلال ویدیوهای یوتیوب، در اپلیکیشن‌های نصب شده از طریق گوگل پلی، در وبسایت‌های ناشرین تبلیغات گوگل و صدها فضای دیگر استفاده می‌نماید.

گوگل بازی‌گردان اصلی متاورس

حال به همه‌ی این‌ها تکنولوژی‌های نوظهور مانند بلاکچین، ارز دیجیتال، وب۳، NFT و… را نیز اضافه کنید؛ متاورس برعکس آن چیزی که عمومی تصور می‌کنند که بستری برای حضور سه‌بعدی افراد به منظور انجام بازی و اقدامات دیگر است، مفهومی بسیار عمیق‌تر دارد. این تصور که ما اقدام به خرید زمینی در متاورس کنیم و سپس ساختمان خود را ساخته و شروع به کسب درآمد کنیم و یا در آن سرگرم شویم باعث شده تا برخی افراد و شرکت‌ها از آن سوء استفاده نموده و در بسترهای موقتی اقدام به فروش زمین، ارز دیجیتال، NFT و… با هدف کسب سودهای لحظه‌ای نمایند.

با توجه به ذات بلاکچین که در آن برعکس جهان پایه (جهانی که در آن زندگی می‌کنیم)، مدیریت غیرمتمرکز است. به این مفهوم که هیچ تراکنشی اعم از خرید زمین، خرید ارز، خرید NFT و… توسط یک نهاد نظارت نشده و امکان برخوردهای قانونی به شکلی که امروز شاهد آن هستیم وجود نخواهد داشت؛ به همین دلیل کارشناسان سایبری متاورس کیش از شما درخواست می‌نمایند تا زمانی که نسبت به این فضا اطلاعات کافی کسب نکرده‌اید سرمایه زیادی را در آن قرار ندهید؛ حتی اگر وعده میلیاردر شدن هم به گوشتان خورد بیشتر بترسید چرا که ریسک بسیار بالایی در اینگونه شعارهای تبلیغاتی نهفته.

اما در این میان، کمپانی‌ها و برندهای معتبر به دلیل اهمیت اعتبارشان، با کمترین شوآف تبلیغاتی در حال استفاده از فرصت‌های موجود بوده و برند خود را در عصر دیجیتال داروینیسم با تحولات تکنولوژی همسو می‌نمایند. هدف از این تحولات هم در مجموع افزایش سهم بازار می‌باشد. یا به زبانی ساده‌تر. هدف آن‌ها پیروزی در جنگ نرم با رقبا است. با توجه به افزایش ویروسی تعداد شرکت‌ها و برندهای فعال در هر صنعتی، این روزها تحت تأثیر قرار دادن یک فرد و تبدیل آن به مخاطب علاقمند و پس از آن به مشتری، برای برندها موضوعی بسیار مهم، دشوار، پرهزینه و پرچالش است؛ به همین دلیل برندها سعی دارند با حفظ آرامش خود و به دور از هیجانات ایجاد شده در جامعه که نشأت گرفته از نام پرطمطراق‌ متاورس و اجزای نوظهور آن (بلاکچین، کریپتوکارنسی، NFT و…) است، از بستر متاورس در جهت پیشبرد برنامه‌های مارکتینگ خود بهره ببرند.

احتمالا شما هم این روزها می‌شنوید که فلان برند به متاورس وارد شد! این جمله از پایه اشتباه و صرفا به جهت ایجاد جذابیت توسط رسانه‌ها از آن استفاده می‌شود (ما هم در رسانه‌های خود استفاده می‌کنیم). متاورس از همان ابتدا که اینترنت پدیدار شد، خلق و همه ما وارد آن شدیم. بهتر است این جمله را اینگونه بیان کنیم که فلان برند از فلان جزء متاورس با هدف جذب مخاطب بیشتر استفاده کرد.

با این تفاسیر می‌توانیم متاورس را نسخه پیشرفته اینترنت بدانیم که تمام اجزای آن بر حسب نیاز عده‌ای از افراد ایجاد شده. در ادامه قصد داریم کاربردهای مختلف متاورس برای برندها را شرح داده و مثال‌هایی را در هر زمینه بیان کنیم.

وب۳ بستری پرقدرت برای راه‌اندازی باشگاه مشتریان

وب۳ که نسل سوم اینترنت است بستری بسیار جذاب برای راه‌اندازی باشگاه مشتریان و افزایش مشارکت مخاطبان است. در گذشته بالاترین تلاشی که برندها برای افزایش تعامل مخاطبان انجام می‌دادند اقداماتی بود که صرفا با انجام چند کلیک و مثلا شرکت در یک مسابقه و چرخندان یک گردونه خاتمه می‌یافت. اما این اقدامات امروزه تا حد زیادی جذابیت خود را در بین مخاطبان یک برند از دست داده و معمولا توجهی به آن‌ها نمی‌شود. اما web3 به عنوان یکی از اجزای متاورس قابلیت این را دارد که مخاطب را تبدیل به شریک شما کند. اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید پیشنهاد می‌کنیم مقاله وب3 چیست و چه جایگاهی در متاورس خواهد داشت را در مجله متاورس مطالعه فرمایید. در این مقاله به صورت جامع تاریخچه وب۳ و کاربرد آن را بیان کرده‌ایم. در مفهوم وب۳، برندها این امکان را دارند تا مخاطبان را در تمامی فرآیندها شریک نموده و بر اساس میزان وفاداری و تعامل آن‌ها پاداش‌هایی را به حساب آن‌ها واریز کنند. این پاداش‌ها می‌توانند در ازای بازدید از وبسایت. ثبت‌نام در وبسایت، ثبت نظر در بخش مقالات و محصولات، مشاهده یک ویدیو، دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی و… باشد. جذابیت این پاداش‌ها در این است که مبلغ پرداختی از طریق ارز دیجیتال به کیف پول افراد واریز می‌گردد. اگر صاحب کسب‌وکار و برندی باشید حتما با ما هم‌عقیده هستید که افزایش تعامل و ایجاد درگیری مثبت با مخاطب یک عامل بسیار مهم در توسعه کسب‌و‌کار می‌باشد.

وب۳ بستری پرقدرت برای راه‌اندازی باشگاه مشتریان

وب۳ مفهومیست که این مرحله‌ی مهم را برای صاحبین کسب‌و‌کار با قدرت انجام می‌دهد. به عنوان مثال کمپانی MovieBloc که یک پلتفرم فعال در حوزه محتوای ویدیویی است از این بستر استفاده‌های بسیار مفیدی نموده؛ مثلا اگر شما در این رسانه برای یک محتوا زیرنویس ترجمه آماده کنید، هر بار که این ویدیو در این پلتفرم نمایش داده شود پاداش به شما تعلق خواهد گرفت. نرم‌افزار محبوب KMPlayer نیز در این زمینه با MovieBloc همکاری کردی و به کاربران خود بابت استفاده از نرم‌افزارش پاداشی را پرداخت می‌کند که با کمپانی MovieBloc تطابق مفهومی و ساختاری دارد. شما می‌توانید با گوش دادن موسیقی‌های موجود در حافظه موبایل یا کامپیوتر خود و یا مشاهده ویدیوها کسب درآمد کنید. حال تصور کنید که این درآمد را با ارز دیجیتال کسب کنید. قطعا طراحی یک باشگاه مشتریان در بستر وب۳ نتایج بسیار ارزشمندی برای برندها به همراه خواهد داشت.

ارز دیجیتال، ابزاری کارآمد برای اعتبار دادن به سکه‌ها و امتیازات

اکثر برندها به خصوص برندهای فعال در بستر دیجیتال، به منظور تشویق مخاطبان و دعوت آن‌ها به اقداماتی که مدنظر آن‌هاست، امتیازاتی را تحت عنوان سکه، پوینت، جِم، الماس و… در نظر می‌گیرند. این امتیازات که عموما در بستر وبسایت تولید می‌شوند کاربردهای مختلفی دارند؛ اما احتمالا شما هم با ما هم‌نظر هستید که جذابیت آن‌ها آنقدری نیست که شما را واقعا شگفت‌زده کند. حال تصور کنید که این امتیازات را می‌توانستید در جایی خارج از وبسایتی که آن‌ها را به‌دست آورده‌اید استفاده کنید؛ قطعا این امتیازات حالا شما را شگفت‌زده خواهد کرد؛ چرا که با کسب امتیاز در ازای استفاده از خدمات تاکسی، می‌توانید محصولات سوپرمارکتی مدنظر خود را از یک سوپرمارکت وب۳ خریداری کنید. شاید با خود بگویید این موضوع حالا هم توسط برخی برندها انجام می‌شود؛ درست است اما این امتیازات در بستر بلاکچین نبوده و کاملا تحت کنترل برندها هستند. در صورتی که ویژگی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن‌هاست و این ویژگی را از بستر بلاکچین به ارث برده‌اند.

اخبار بیت کوین

بلاکچین، بستری برای تحویل قدرت!

همانطور که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، امتیازاتی که یک برند برای مخاطبان خود در نظر می‌گیرد هرچقدر هم قابلیت استفاده در پلتفرم‌های دیگر را داشته باشد باز هم دارای محدودیت‌هایی است. مثلا مشتری فقط می‌تواند از امتیازات خود در پلتفرم‌ها و بسترهای تحت مالکیت همان برند یا برندهای شریک استفاده کند. بلاکچین بستری را فراهم ساخته تا هر شخص حقیقی یا حقوقی بتواند توکن یا امتیازی را به نام برند خود ایجاد نموده و از آن در راستای سیستم امتیازدهی و باشگاه مشتریان خود بهره ببرد. در بستر بلکچین همه چیز پیرو قراردهای هوشمندی اجرا می‌شود که یک بار به تأیید طرفین رسیده و دیگر تغییر در آن ممکن نخواهد بود. در این بستر مدیریت به طور غیرمتمرکز بوده و هیچ فرد یا ارگانی امکان دست بردن در اطلاعات و یا پنهان نمودن آن را نخواهد داشت. در بلاکچین هر کسی می‌تواند با کلیک بر روی یک لینک به تاریخچه هر معامله یا دارایی‌ای دست پیدا کند و این یعنی تحویل قدرت از رأس هرم به قاعده هرم. مسلم است که این موضوع باب میل هر برندی نخواهد بود؛ طرف صحبت ما برندهایی هستند که قصد دارند پیش از نابودی کامل که این روزها همه درگیر آن هستند، قدرت را با مخاطبان خود به اشتراک گذاشته و دست از دیکتاتوری بردارند.

بلاکچین، بستری برای تحویل قدرت!-min

بهره‌مندی‌از هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیرنده در مدیریت فرآیندها

هر چه در گذر زمان روبه‌جلو حرکت می‌کنیم مدیریت و رهبری توسط بشر کم‌اثرتر شده و درصد خطاها افزایش می‌یابد. دلیل مشکلات فراوان اقتصادی این روزها در دنیا به خصوص در کشورهای جهان سوم هم همین است. در تلاطم عصر دیجیتال که سرعت انتقال اطلاعات به شدت افزایش پیدا کرده، سرعت تغییر سلیقه و ترجیحات انسان‌ها هم به همان نسبت افزایش پیدا کرده. یعنی اگر سال‌های گذشته کسب‌وکاری با یک بیزینس پلن و مارکتینگ پلن جامع، موفق می‌شد، حالا دیگر اینطور نیست چرا که برنامه‌ها دیگر همان تأثیر قبلی را روی همان مخاطب نمی‌گذارند. به علابرتی می‌توان گفت استراتژی‌هایی که ۱ سال پیش برای هدف قرار دادن شخص A در نظر داشتید امسال دیگر روی او اثر نخواهد داشت. علایق، سلایق، ترحیجات و عادتت شخص A نسبت به سال گذشته ۳۶۰ درجه تغییر نموده. در این مطلب سعی داریم خوشبینانه بنویسیم به همین دلیل گفتیم در مدت۱ سال! در صورتی که اگر واقع‌بین باشیم و با حقیقت کنار بیاییم می‌توان این زمان را حتی به ۱ روز کاهش داد. یعنی استراتژی X که امروز روی شخص A اثر داشت فردا بر روی او تأثیر نخواهد داشت. به این ماتریس ۱ بعدی، بعد جمعیت را هم اضافه کنید یعنی برای ۸۵ میلیون مخاطب باالقوه باید هر روز و هر لحظه استراتژی مناسب و درخور داشته باشیم! عملا این تغییر استراتژی غیرممکن است؛ اینجاست که اهمیت هوش مصنوعی و الگوریتم‌ها مشخص می‌شود. هیچگاه بشر نمی‌تواند محاسبات به این پیچیده را در کسری از ثانیه انجام دهد و علایق و ترجیحات جمعیت میلیونی مخاطبان را در لحظه شناخته و بر اساس آن‌ها اقدامات بازاریابی و بازارسازی انجام دهد. پس اینجا باید به اهمیت استفاده از هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیرنده اعتراف کنیم و از آن‌ها در مدیریت فرآیندهای بازاریابی و دیگر فرآیندها استفاده کنیم. با استفاده یک فرمول ساده (ساده برای ماشین) می‌توانیم متوجه شویم که احتمالا امروز مخاطبمان به چه جیزی نیاز دارد و بر اساس نتیجه این تصمیم متوجه شویم که روز بعد، هفته بعد و سال بعد چه نیازی پیدا خواهد کرد و این ماشین یادگیرنده همینطور از داخلش خودش تقویت شده و هوشمندتر خواهد شد.

بهره‌مندی‌از هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیرنده در مدیریت فرآیندها

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ابزارهایی برای از بین بردن محدودیت‌های جغرافیایی

در پایان این مقاله آخرین تکنولوژی متاورس که قصد معرفی آن را داریم واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است؛ همان‌هایی که خیلی‌ها شاید متاورس را فقط با آن‌ها می‌شناسند و مفهوم متاورس را در آن‌ها خلاصه می‌کنند؛ در صورتی که ما معتقد هستیم که این ۲ فقط جزئی از متاورس هستند و قرار است به این فراجهان یک کالبد بپوشانند؛ کالبدی که دیگر در خیلی از مواقع حتی میاز به رفت‌وآمد هم نباشد. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ۲ امکانی هستند که با استفاده یک سری تجهیزات مثل عینک، هدست، ساعت و یا حتی یک تراشه انسان‌ها را به هرجایی در این فراجهان منتقل می‌کنند حتی به جایی که وجود خارجی ندارد! واقعیت مجازی رفتن به جایی است که وجود دارد و واقعیت افزوده جایی که حتی وجود خارجی ندارد. این امکانات به قدری جذاب هستند که دیگر اجزای متاورس را تحت شعاع قرار داده و اکثر انسان‌ها همین قابلیت را متاورس می‌دانند. با استفاده ازاین قابلیت برندها می‌توانند با ۲ رویکرد از مزایای متاورس بهره‌مند شوند. رویکرد اول مربوط به امور داخلی کسب‌وکار می‌باشد به این صورت که افراد فعال حول محور برند مانند مدیران، کارمندان ثابت، کارمندان پروژه‌ای و… همکی می‌توانند در یک دفتر کار مجازی حضور مجازی پیدا کنند و در کنار یکدیگر به فعالیت مشغول شوند. این اقدام مزایای بیشماری دارد که از جمله آن می‌توانیم به کاهش هزینه‌های جاری دفترداری اشاره کنیم؛ با استفاده ازواقعیت مجازی و واقعیت افزوده دیگر نیاز نیست هزینه خرید یا اجاره ساختمان دفتر کار دهیم؛ همچنین هزینه‌های انرژی نیز از بین می‌روند و به جای همه‌ی آن‌ها صرفا هزینه زیرساخت مانندزمین و ساختمان و همچنین هزینه اتصالات اینترنت پرداخت خواهد شد که به مراتب می‌توانند کمتر از هزینه‌های یک دفتر کار فیزیکی باشند. مهم‌ترین مزیت استفاده از واقعیت مجازی، صرفه‌جویی در زمان است. با وجود افزایش عبور و مرور و در پی آن افزایش ترافیک‌های درون‌شهری و برون‌شهری، اهمیت وجود بستری مجازی برای انجام اکثر فعالیت‌های یک شرکت یا سازمان به طور مجازی احساس می‌شود؛ رویکرد دوم، ارتباط برند با مخاطبان و مشتریان خود است. امروزه استفاده از بسترهای اینترنتی و آنلاین مانند فروشگاه‌های اینترنتی و مراکز خدمات آنلاین مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته؛ همچنین پاندمی کرونا در طی این سال‌ها کمک بسیار بزرگی به فرهنگ‌سازی استفاده از وب نموده است و بهتر است از آن به عنوان یک فرصت یاد کنیم تا تهدید. پیشرفت حداکثری این استقبال عمومی، می‌تواند ظهور و همه‌گیری استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را سرعت ببخشد. در این صورت برندها می‌توانند از این فرصت استفاده بسیاری جهت افزایش آگاهی از برند (Brand Awareness) و سهم ذهنی برند کنند. همچنین بستر واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در تمامی مراحل قیف بازاریابی و فروش موجب کاهش هزینه و افزایش سودآوری خواهند شد چرا که در این جهان مجازی، فرآیندهای مارکتینگ، ریتارگتینگ، ریتنشن مارکتینگ و… کاملا رفتارمحور بوده و برندها مجبور نیستند که هزینه‌های گزافی را بابت تبلیغاتی صرف کنند که نتایج آن برایشان رضایت‌بخش نباشد.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ابزارهایی برای از بین بردن محدودیت‌های جغرافیایی

به عنوان مثال اگر در جهان پایه (جهان فعلی) یک برند بخواهد بیلبوردی را با هدف افزایش آگاهی از برند یا افزایش فروش اجاره کند امکان انتخاب اینکه این بیلبورد در چه روزها و ساعاتی و به چه کسانی نمایش داده شود یا در چه روزها، ساعات و به چه افرادی نمایش داده نشود را ندارد؛ اما پیاده‌سازی این قابلیت‌ها همگی با کمک واقعیت مجازی و واقعیت افزوده امکان‌پذیر هستند. فرض کنید محصول شما پوشک بچه باشد . قطعا نمایش بیلبوردتان به فردی که فرزندی ندارد (و قصد فرزندآوری هم ندارد) هیچ سودی برای شما نخواهد داشت؛ پس اگر بتوانید کاری کنید که بیلبوردتان فقط به افراد دارای فرزند نوزاد نمایش داده شود مسلم است که در هزینه‌های‌تان صرفه‌جویی بسیاری خواهد شد. اتوبان‌ها، خیابان‌ها و ساختمان‌های این فراجهان برای هر فرد شکل مجزایی پیدا خواهد کرد؛ یک زوج دارای فرزند نوزاد تبلیغات برند پوشاک را مشاهده کرده و فرد علاقه‌مند به اسکی، تبلیغات مربوط به برند تولید چوب اسکی! در این فراجهان دیگر تبلیغات، زرد و غیرجذاب نخواهند بود.

جمع بندی

در این مقاله، سعی کردیم به زبانی ساده کاربرد متاورس برای برندها و کسب‌وکارها را شرح داده و مسیری را پیش روی صاحبین کسب‌وکار قرار دهیم که هر چه سریع‌تر با تحولات موجود در جهان هم‌سو شوند. برندهای بسیاری در دنیا هستند که در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های خود برای ورود به این فراجهان دیجیتالی هستند؛ به همین دلیل نیاز به نگارش این متن به زبان فارسی را بیش از پیش حس کردیم تا فارسی‌زبانان نیز از این انقلاب وسیع و پرسرعت عقب نمانده و با آن هم‌سو شوند. در صورتی که اطلاعات این مقاله برای شما کاربردی و جالب بود و یا نقطه نظری در این زمینه دارید، نظرات خود را در انتهای همین مطلب با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر علاقه‌مند به آماده‌سازی زیرساخت‌های برند خود برای ورود به متاورس هستید با کارشناسان متاورس کیش در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *